sobota, 12 października 2013

Galeria wszystkich lublinian

Lublin, jak wiele innych miast w Polsce, został zalany falą galerii handlowych. Jednak ta, o której chcę opowiedzieć, wyróżnia się ze względu na formę, funkcję i niezwykle trudną lokalizację. Projektem architektonicznym zajęła się lubelska pracownia Stelmach i Partnerzy a Galerii Zamek (pierwotna nazwa obiektu) ku mojej rozpaczy nadano ostatecznie nazwę Tarasy Zamkowe;)

fot: własne

1. Zamek a galeria handlowa
Oto widok z baszty znajdującej się na Zamku Lubelskim. Widać tu relację między tkanką historyczną miasta a kubaturą centrum handlowego, z którą musieli zmierzyć się architekci. Jednym z warunków miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego było to, aby obiekt maksymalnie wpisywał się w zieleń (dzięki temu z poziomu zamku nie jawi się on jako typowo komercyjne miejsce).

Fragment historycznej zabudowy miasta

2. Rzeka
Kolejnym problemem okazała się bliskość rzeki - Bystrzycy. Z tego powodu działka pod Tarasy Zamkowe znajduje się na terenach podmokłych. Zatem fundamenty pod obiekt posadowione zostały na palach, aby przenieść obciążenia na bardziej wytrzymałe warstwy gruntu.

3. Przestrzenie publiczne
Budynek na planie trójkąta, zaprojektowano tak, że w narożnikach znajdują się przestrzenie rekreacyjne. Jednak najbardziej spektakularny jest trawiasty taras na dachu obiektu, skierowany w stronę zamku. Dzięki temu udało się połączyć interes inwestora i miasta. Założenia bowiem były takie (oprócz tych o których wspomniałam), że Tarasy Zamkowe mają być miejscem rekreacji lublinian, nie tylko klientów galerii handlowej (na taras na dachu można będzie wejść z zewnątrz centrum).

foto: www.tarasyzamkowe.com

foto: Immofinanz Group

"Tego jeszcze w Lublinie nie było" mawiają mieszkańcy, a mi do głowy przychodzi obiekt wielokrotnie nagradzany, który płynnie łączy architekturę z przestrzenią rekreacyjną i od razu zdobył serca mieszkańców Oslo:
Opera w Oslo/proj.Snøhetta foto: visitnorway.com

Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się w Skandynawii. Jestem bardzo ciekawa jak zostaną przyjęte przez lubelską społeczność. Cieszy jednak fakt, że zaczynają powstawać "galerie handlowe trzeciej generacji", gdzie myśli się również o ludziach, nie tylko o klientach. Myślę, że Tarasy Zamkowe mają szansę stać się głównym centrum spotkań mieszkańców i z niecierpliwością czekam na możliwość wejścia na dach! Tymczasem wieści z budowy:

fot: własne
fot: własne
fot: własne
Za pomoc dziękuję mgr inż. arch. Karolinie Siwickiej :)



Tarasy Zamkowe
róg Alei Tysiąclecia i Alei Unii Lubelskiej, Lublin




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz